Udzielanie pierwszej pomocy przy zawale serca

Właściwie nie istnieją metody pierwszej pomocy przy zawale serca.
Decydująca w takich przypadkach jest szybka fachowa pomoc medyczna.W oczekiwaniu na zespół pogotowia ratunkowego,chorego należy ułożyć w pozycji odciążającej serce, tzn. z lekko podwyższonym tułowiem.

Bardzo ważne jest ułatwienie choremu oddychania. Dlatego należy mu rozluźnić krępujące części garderoby (krawat, koszulę, pasek u spodni…).

Ważną role odgrywa także uspokajanie chorego, gdyż zawałowi serca towarzyszy silny niepokój i strach przed śmiercią, które dodatkowo pogarszają jego stan.

Zawał serca. Co to jest zawał mięśnia sercowego. Jakie są przyczyny zawału serca. Objawy zawału serca. Jak udzielić pierwszej pomocy przy zawale serca

WAŻNE
Niestety zawał serca może się powtórzyć, dlatego pacjenci po pierwszym ataku otrzymują środki z nitrogliceryna do zastosowania w nagłych przypadkach. W razie interwencji, ratownik powinien sprawdzić, czy chory nie ma ich przy sobie. Jeśli pacjent posiada własne leki pomóż mu je zażyć.
Jeśli pacjent ma tabletki z nitrogliceryną wkładamy je pod język, nie każemy ich połykać. Połknięte tabletki nitrogliceryny częściowo tracą swoje właściwości w sokach trawiennych oraz znacznie później zaczynają działać. Są również nitrogliceryny w formie sprayu do ust.

Można również pacjentowi podać pod język pochodne kwasu acetylosalicylowego czyli popularną w Polsce aspirynę, polopirynę S, etopiryna, acard, cardiopirin, hascopiryn, ascalcin plus, ascodan, asprocol, calcipiryna, coffepirine
Leki można podać tylko kiedy pacjent jest przytomny i komunikatywny!!!

W razie potrzeby trzeba zastosować sztuczne oddychanie połączone z uciskiem klatki piersiowej.
Rozpocząć reanimację.